Нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі»

юридична Компанія PLP05 Листопада 2019Коментарі (0)

błędy przy oskarżeniu przetargu - koparka na placu budowy na Ukrainie

Друзі,

хочу поділитися з Вами черговою законодавчою новиною в галузі публічних закупівель.

Президентом України 16 жовтня було підписано нову редакцію Закону України «Про публічні закупівлі» (законопроект № 1076 від 29.08.2019 року), далі – Закон.

Даний Закон у відповідності до п. 1 Перехідних положень набирає чинності за днем наступним після його опублікування та вводиться в дію через 6 місяців після дня його опублікування.

Основні недоліки старої редакції Закону

Закон України «Про публічні закупівлі» набув чинності в 2016 році. За цей час до нього було внесено декілька змін та сформована відповідна практика його правозастосування. Як наслідок, фахівцями визначали основними проблеми при застосовуванні положень Закону наступне:

 • скасування тендера на будь-якому етапі до підписання угоди;
 • використання допорогових закупівель для уникнення конкурентної процедури;
 • фіксована вартість оскарження результатів тендеру в Антимонопольному комітеті України, далі – АМКУ);
 • відхилення пропозицій учасників через формальні помилки.

Новели нового Закону

Нова редакція Закону усуває як згадані проблеми, так й імплементує найкращі світові практики провадження публічних закупівель, зокрема:

 • Обов’язкове використання сервісу «Prozorro» при закупівлях від 50 000 грн. (нова спрощена процедура);
 • Запровадження персональної відповідальності посадових осіб (зокрема, керівників органів) за порушення законодавства у сфері публічних закупівель: штраф від 2 до 10 000 неоподаткованих мінімумів (34 000 -170 000 грн.);
 • Можливість виправлення помилок у тендерних пропозиціях протягом 24 годин;
 • Можливість для замовників консультації з бізнесом на етапі підготовки до тендеру;
 • Можливість впровадження диференційованої плати за оскарження тендеру в АМКУ постановою Уряду (обраховується у % від вартості предмета закупівлі);
 • Неможливість відкликати скаргу до АМКУ;
 • Запровадження електронних каталогів поширених товарів, які адмініструватимуться централізованими закупівельними організаціями та спрощуватимуть процес закупівлі для бюджетної установи;
 • З’явиться новий інструмент для боротьби з демпінгом – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обґрунтувати для укладання договору з замовником;
 • Медичні препарати будуть продовжувати закуповуватися через міжнародні організації. протягом наступних 2 років із затвердженням ліків і порядку закупівель через Кабінет Міністрів;

Право оскарження до АМКУ рішень про відміну закупівлі

Нині чималий відсоток закупівель скасовуються замовниками без права відповідного оскарження таких рішень учасникам даних закупівель, що в свою чергу створює правовий вакуум, який, з одного боку може бути обґрунтованим належними або неналежними (не правовими) діями замовника, а з іншого боку ставить учасників у, фактично, безправне становище, яке знаходить своє обґрунтування нормами закону та в ту ж чергу обмежує законні права учасників.

Посилення відповідальність за порушення законодавства для недобросовісних замовників

Наприклад, якщо замовник неправомірно застосував переговорну процедуру, безпідставно відхилив тендерну пропозицію, порушив строки оприлюднення тендерної пропозиції тощо його очікує штраф від 25 500 грн. до 51 000 грн.

У разі повторного порушення протягом року – від 51 000 грн. до 85 000 грн.

Надання права брати участь у закупівлях об’єднанням підприємств

Для гармонізації з законодавством ЄС та міжнародними стандартами пропонується розширити перелік конкурентних процедур, надати право брати участь у закупівлях об’єднанням підприємств, закріпити право замовників проводити передтендерні комунікації з бізнесом.

Новий інструмент для боротьби з демпінгом

Система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обґрунтувати для укладання договору з замовником.

Скасування необхідності отримувати довідку про відсутність податкової заборгованості

Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника у разі, якщо учасник має заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів). Нововведення щодо отримання інформації про наявність у конкретного учасника закупівлі податкового боргу через систему «Prozorro» не лише зможе спростити для учасника закупівлі процедуру збору документів задля участі у такій закупівлі, а й зможе скоротити час для замовника щодо отримання всіх належним чином оформлених та підготованих тендерних пропозицій від учасників.

Проте даний функціонал реалізований наразі лише для таких процедур закупівлі, як:

 • Відкриті торги;
 • Відкриті торги з публікацією англійською мовою;
 • Переговорна процедура для потреб оборони;
 • Конкурентний діалог (2-ий етап);
 • Конкурентний діалог з публікацією на англ. мові (2-ий етап);
 • Відкриті торги для закупівлі енергосервісу;
 • Укладання рамкової угоди.

Якщо маєш запитання, прохання зв’язатися зі мною за посиланням>>

 

Андрій Попко
засновник PLP Law Group

Power. Loyalty. Professionals.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: