Оскарження рішення замовника закупівлі: ціна, можливі наслідки та відповідальність замовника

юридична Компанія PLP18 Січня 2021Коментарі (0)

Раніше ми стисло викладали зміст основних новел Закону України «Про публічні закупівлі» http://publicznizakupiwliwukraini.com/ustawa-o-zamowieniach-publicznych-na-ukrainie/

Також писали про особливості виправлення помилок на вимогу замовника http://publicznizakupiwliwukraini.com/naprawienie-bledow-w-zamowieniach-publicznych-na-ukrainie/

 

Тепер трішки детальніше зупинимося на змінах ціни оскарження, відповідальності замовника закупівель та можливості все ж придбати необхідний товар, послугу під час оскарження закупівлі.

 

Нерідко компанії, котрі беруть участь у державних закупівлях, стикаються з дискримінацією з боку замовника закупівель .

Найбільш поширеними порушеннями у цій сфері є встановлення завідомо дискримінаційних вимог у тендерній документації, коли умови тендера замовником прописуються таким чином, що виконання цих умов можливе лише однією компанією, з якою замовник попередньо вже домовився про перемогу.

Не менш поширеним видом дискримінації при проведенні торгів є безпідставне відхилення пропозиції учасника або ж недопущення «невизначеного заздалегідь» учасника до аукціону.

 

🙁         Учасник, чиї права порушені, без належного досвіду участі у закупівлях, зазвичай в подальшому не бажає брати участі у державних тендерах.

Та хіба варто одразу розчаровуватися та втрачати надії ?

Твої сподівання на результативну участь у закупівлях мають бути підкріплені  належним розумінням процесу та можливостями на захист своїх інтересів.

 

Суттєве посилення відповідальності замовника торгів

Відтепер за безпідставне відхилення замовником пропозиції учасника, котрий насправді виконав усі умови тендерної документації, замовники підлягають притягненню до відповідальності, так само замовник нестиме відповідальність і за неправомірний акцепт пропозиції учасника, який фактично не виконав умов тендерної документації та вимог чинного законодавства.

Змінився і розмір штрафних санкцій за неправомірні дії/бездіяльність замовника.

Приписами нової чинної редакції статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за низку порушень законодавства про закупівлі.

Зокрема (наведений перелік не є вичерпним) встановлено, що

  • за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону;
  • невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону;
  • відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення);
  • внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом;
  • порушення строків оприлюднення тендерної документації,

настає відповідальність – накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п’ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того неправомірні дії, передбачені  цією статтею, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тож у разі, якщо у тендері щодо компанії-учасника вчиняються будь які дискримінаційні дії зі сторони замовника, є сенс ініціювати питання притягнення замовника як злісного порушника законодавства до покарання.

Ціна оскарження

Як показує практика, навіть якщо учасник добре підготував свою тендерну пропозицію, це ще не означає, що його визнають переможцем, і для того щоб відстояти свою перемогу є необхідність у оскарженні неправомірного рішення замовника, коли замовник наприклад безпідставно відхиляє пропозицію учасника, котрий виконав усі умови закупівлі та закону.

Якщо раніше вартість подачі скарги була сталою (за оскарження процедури, предметом якої було закупівля товару чи послуг, вартість подачі скарги  становила 5 тисяч гривень, а за роботи- 15 тисяч гривень), то наразі вартість є змінною та напряму залежить від вартості закупівлі.

В разі оскарження рішення замовника щодо визначення переможця, відхилення пропозиції учасника, або відміну процедури закупівлі на етапі прийняття такого рішення плата за подання скарги встановлюється у розмірі – 0,6 % очікуваної вартості, але не менше 3 000 грн і не більше 170 000 грн.

 

!           В разі задоволення скарги Антимонопольним комітетом плату скаржнику повернуть, причому у повному обсязі.

 

Крім цього, останніми змінами до закону «Про публічні закупівлі» передбачено можливість оскарження тендера до Антимонопольного комітету за умов скасування замовником закупівлі. При цьому якщо скаргу подано, то її скаржник не може відкликати.

Право замовника купити товар при оскарженні тендера

Проте, якщо так сталося, що процедура оскаржується, але у замовника існує нагальна потреба у закупівлі, то замовник тепер має право провести переговорну процедуру закупівлі на обсяг, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується, або укласти прямий договір та опублікувати звіт про договір про закупівлю на обсяг, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується.

Зичимо успішної участі в закупівлях !

 

PLP / Power. Loyalty. Professionals.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: