Виправлення помилок у публічній закупівлі. На що важливо звертати увагу.

юридична Компанія PLP08 Жовтня 2020Коментарі (0)

З початку введення в дію нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі» у квітні 2020 року набуло неабиякої актуальності як для учасників так і для замовників закупівель питання стосовно процедурних нюансів виправлення помилок протягом 24 годин на вимогу замовника.

За правилами нового закону:

            в разі якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, він розміщує у строк, який не може                      бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей.

До того ж закон обмежує перелік документів щодо яких може бути застосовано можливість виправлення помилок: у інформації та/або документах, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16  Закону; та на підтвердження права підпису тендерної пропозиції/договору про закупівлю.

Таким чином….

Якщо вашу тендерну пропозицію все ж таки було дискваліфіковано

… з причин невідповідності кваліфікаційним критеріям, але дискваліфікації не передувала вимога замовника про виправлення помилок в цій частині, то є підстави звертатися зі скаргою до Антимонопольного комітету України (далі по тексту АМКУ) на неправомірні дії та бездіяльність замовника торгів.

Не менш важливою є форма повідомлення замовника з вимогою про усунення невідповідностей, яке обов’язково повинно містити:

  • перелік виявлених невідповідностей;
  • посилання на вимоги тендерної документації, щодо яких виявлені невідповідності;
  • та перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.

У разі, якщо учасник не виправляє виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності протягом 24 годин, то за правилами встановленими Законом Замовник зобов’язаний дискваліфікувати такого учасника.

З огляду на приписи Закону Замовник може тільки один раз розмістити вимогу про усунення невідповідностей, до того ж саме невідповідностей які визначені Замовником у такій вимозі, тобто фактично розміщення вимоги з переліком вимог про виправлення певних невідповідностей не надає Замовнику можливості в подальшому вимагати виправлення невідповідностей, які не були Замовником визначені у його вимозі, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Наглядним прикладом недотримання вище вказаної умови замовником

є справа за участю нашого клієнта.

Будучи постачальником з багаторічним досвідом виконання аналогічних проектів з постачання конструкційних матеріалів, наш клієнт вирішив взяти участь у закупівлі за процедурою відкриті торги. Та зрештою був дискваліфікований.

Замовник вважав, що учасником не було виконано вимоги тендерної документації у зв’язку з чим замовник оприлюднив вимогу про усунення невідповідностей протягом 24 годин.

Учасник зреагував та надав пояснення, виправив та доповнив свою пропозицію відповідними документами.

Однак Замовника не влаштували такі доповнення та виправлення і як наслідок прийнято рішення про дискваліфікацію пропозиції, окремо зауважимо, найбільш економічно вигідної з переліку заявлених пропозицій, натомість акцептовано найдорожчу, відтак економія бюджету у порівнянні з ціновою пропозицією нашого клієнта та переможця становить 184 320 грн.

Так трапилось, що через необізнаність або ж умисне зловживання повноваженнями замовником у історії з нашим клієнтом було заявлено всупереч вимогам закону аж 2 вимоги про усунення помилок.

Ключовою підставою для визнання АМКУ неправомірним рішення замовника про дискваліфікацію стала та обставина, що замовник у вимозі про виправлення помилок зазначив одні невідповідності та перелік документів для виправлення, а у рішенні про відхилення пропозиції цього ж учасника – інші (не передбачені вимогою).

Пам’ятай про ретельність в підготовці документів

Задля уникнення непорозумінь та негативних наслідків рекомендуємо постачальникам ретельно готувати документи, і навіть якщо на стадії можливого виправлення помилок замовник у вимозі зазначив такі помилки у вашій пропозиції, але вами самостійно виявлено і інші, на які замовник чи уповноважена особа не звернув увагу, то є доцільним використати своє право та виправити всі можливі помилки. В такому разі шансів на перемогу буде однозначно більше.

Звертаємо увагу, що законом передбачена можливість довантаження учасником на стадії виправлення помилок як уточнених так і нових документів.

Що стосується інформування електронною системою про публікацію замовником вимог про виправлення помилок протягом такого незначного терміну як 24 години, то і тут не все так просто.

Як відомо через можливі технічні збої повідомлення про оприлюднення вимоги може надійти з деяким запізненням, а втрата часу може стати фатальною для учасника.

Зауважимо, тендерні площадки інформують про опубліковану вимогу на виправлення помилок тільки учасника тендеру якому адресована така вимога.

Якщо ж ви як спостерігач (не учасник закупівлі) слідкуєте за закупівлею, і навіть якщо ви є учасником конкретної закупівлі, але вимога стосується не вас, то повідомлення на електронну адресу закріплену в електронній системі закупівель ви швидше за все не отримаєте, так як це не передбачено функціоналом тендерних площадок.

Тому варто пильно слідкувати за усіма змінами, що відбуваються у обраній закупівлі та періодично заглядати у електронний кабінет авторизованого учасника закупівель.

***

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: